450 MİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE

450 MİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE

450 MİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE (KOSGEB-TÜBİTAK)

 
Image

 

Merhaba,

 

Size devlet destekleri hakkında güncel bilgileri iletmekten mutluluk duyuyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında 450 milyon dolarlık finansman sağlanacağını duyurdu. Bu proje, sanayiciler, KOBİ'ler ve teknoloji girişimlerine yönelik bir destek sağlamayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerin yenilenebilir enerji ve yeşil dönüşüm yatırımları desteklenecek, TÜBİTAK ise döngüsel ekonomi ve karbon salınımını azaltmaya yönelik AR-GE projelerine destek verecektir. Bakan Kacır, Türk sanayisini karbon net sıfır hedeflerine daha da yaklaştırmayı ve AB standartlarında karbon mekanizmasına hazır hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Projenin bütçesi, 250 milyon dolarlık kaynağın KOSGEB(250 milyon dolarlık toplam bütçesiyle Yenilenebilir Enerji, Döngüsel Ekonomi ve Sanayide Makinelerin Modernizasyonu ile ilgili projeleri destekleyecek) tarafından kullanılmasını ve 175 milyon dolarlık kaynağın TÜBİTAK(Türkiye'de veya diğer pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar hedeflenecek) tarafından kullanılmasını içermektedir. Ayrıca, proje faaliyetlerinin koordinasyonu ve ulusal yeşil sanayi dönüşüm ajandasının uygulanması için 25 milyon dolarlık bir kaynak tahsis edilecektir. Bu proje, Türkiye'nin AB'ye ihraç ettiği ürünler için benimsenecek katı karbon standartlarıyla uyumu sağlamayı hedeflemektedir. Endüstriyel firmaların yenilenebilir enerjiyi kullanması, enerji verimliliği teknolojilerini uygulaması ve döngüsel ekonomi prensiplerini benimsemesi için önemli bir fırsat sunmaktadır.

 

Proje ayrıca binlerce firma tarafından kullanılması hedeflenmektedir. İşletmelerin karbon salınımını azaltmak, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak, kaynak verimliliğini artırmak ve yeşil dönüşüm planlarını geliştirmek için desteklenmeleri sağlanacaktır. KOSGEB, KOBİ'lerin yeşil dönüşüm faaliyetlerine yönelik destek sağlayacak ve TÜBİTAK, yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmalara destek sunacak.

 

Proje kapsamında, endüstriyel faaliyetlerde karbondan arındırma çalışmaları gerçekleştirilerek KOBİ'lerin çevre dostu teknolojilere geçiş yapmaları teşvik edilecek ve enerji maliyetleri düşürülerek rekabet güçleri artırılacaktır. Yenilenebilir enerji yatırımları da desteklenerek binlerce potansiyel endüstriyel KOBİ'ye güneş enerjisi kurulumu ve elektrik üretimi için geri ödenebilir destekler sağlanacaktır.

 

Yaklaşık bin potansiyel endüstriyel KOBİ'ye, üretim tesisinde (yerinde) güneş enerjisi kurması ve kendi elektriğini üretmesinin yanı sıra fazla elektriği şebekeye satması için geri ödenebilir destekler sağlanacak.

Kalen Danışmanlık

KALEN Danışmanlık olarak, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ve tecrübe ile müşterilerimize ihtiyaçları olan tüm mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini etik değerlere bağlı kalarak sunmaya devam etmekteyiz.

En Çok Görüntülenler

TEYDEB 1501-1507 Programlarının 2023 Yılı 2. Çağrıları Açılıyor

Tarih : 7 Eylül 2023 Perşembe Görüntülenme : 323

450 MİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE

Tarih : 30 Temmuz 2023 Pazar Görüntülenme : 318

TÜBİTAK TEYDEB Destek Programı Limitlerinde Büyük Artış

Tarih : 7 Eylül 2023 Perşembe Görüntülenme : 277

Sizlere Nasıl
Yardımcı olabilriz!

Sizlere geniş yelpazede sunulan hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi sağlamaktan memnuniyet duyarız. İhtiyaçlarınıza özel çözümler sunmak, projelerinizin başarısı için iş birliği yapmak ve size en iyi hizmeti sunmak için buradayız. İletişim kurarak daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

İletişime Geçin